Roadtrip naar Auschwitz - Lezing Evelien Rutten

Journaliste Evelien Rutten trok in de zomer van 2023 met haar tienerdochter en twee Poolse tantes op roadtrip. Via enkele omwegen in Duitsland en Oostenrijk reed het gezelschap naar een klein dorp met een wereldberoemde naam: Auschwitz.

De grootouders van Evelien waren gewone, Poolse mensen die tijdens WO II bij het ondergronds verzet gingen. Helaas werden ze opgepakt en plots stonden ze oog in oog met de wereldgeschiedenis. Haar grootmoeder werd naar Auschwitz gestuurd, haar grootvader naar Mauthausen. Deze twee dappere mensen werden na vier jaar ontbering bevrijd uit de concentratiekampen en begonnen daarna samen een nieuw leven in België. Daar werd er bijna nooit meer gesproken over het verleden.

Maar Evelien werd nieuwsgierig, ging op onderzoek en ontdekte wat haar grootouders tachtig jaar geleden precies hebben meegemaakt, de weg die ze aflegden langs verschillende gevangenissen en concentratiekampen en hoe ze tegen wil en dank een mijnwerkersgezin werden in Genk.

Welke gevolgen hadden al die trauma’s op het jonge gezin? Evelien sprak met verschillende historici en wetenschappers over de Poolse geschiedenis, de concentratiekampen, de vluchtelingenkampen in Duitsland en de migratie naar België, maar heeft het verrassend genoeg ook over epigenetica, de nieuwe wetenschappelijke discipline die onderzoekt hoe trauma je DNA kan veranderen.

Gedurende de reis maakte Evelien geluidsopnames, die resulteerden in een beklijvend boek en verhalende podcast.

Tijdens deze lezing wordt ze geïnterviewd door literair journalist Steven Van Ammel en leest ze stukken voor uit haar boek. Ze staat op het podium met contrabassist Nicolas Rombouts, die ook de muziek componeerde voor haar podcast. Hij begeleidt haar verhaal met sfeervolle, aangrijpende en soms lichtjes onthutsende composities.

Evelien Rutten werd geboren in Genk en groeide op naast haar Poolse grootouders. Ze studeerde journalistiek in Hasselt. Haar reportages lees je o.a. in De Standaard Magazine en Sabato (De Tijd). Vandaag woont ze in Hemiksem met haar man en dochter.

Wanneer

  • di11 maart 2025van20:00tot21:30

Locatie

Sint-Bernardusabdij
Sint-Bernardusabdij 1 , 2620 Hemiksem

Prijs

  • Basistarief 5
  • Begeleider houder EDC-kaart (European Disability Card) gratis
  • Opstap-pas Hemiksem en Schelle 1

Reserveer

Leeftijd

vanaf 18 jaar

Organisatie

IVEBICA Hemiksem-Schelle-Niel
Heuvelstraat 111-117 , 2620 Hemiksem